Aktualności

Protest przeciw upokażaniu kobiet w programie top model

obrazek 1 - Protest przeciw upokażaniu kobiet w programie top model

obrazek 2 - Protest przeciw upokażaniu kobiet w programie top model

Minister Radziszewska protestuje przeciw upokarzaniu kobiet w programie TOP MODEL
Pełnomocnik wzięła udział w konferencji prasowej na temat programu "Top Model" nadawanego przez TVN, którą 3 października 2011 r. zorganizował projektant Piotr Krajewski. Program - w opinii Minister i uczestników konferencji – narusza godność kobiet i psuje wizerunek zawodowych modelek.

W konferencji wzięli także udział:

Monika Guzińska Modelka właściciela agencji modelek JOOST; Janusz Joostberens, prezes agencji modelek JOOST; Karolina Pytlos, modelka agencji JOOST, brała udział w castingach do programu Top Model; Jacek Świeca, adwokat; Jakub Śpiewak, założyciel i szef Fundacji Kidprotect.pl; Konrad Wojterkowski, producent filmowy i Krzysztof Cezary Buszman, poeta i autor piosenek.

Piotr Krajewski zorganizował konferencję, gdyż postanowił zaprotestować przeciwko „skandalicznym wydarzeniom” które miały miejsce w programie Top Model – „w obronie dobrego wizerunku Polskiej oraz Światowej Mody ,oraz godności praw człowieka.” Co projektanta oburzyło i wywołało sprzeciw pozostałych uczestników konferencji?W jednym z odcinków programu, gdy jurorzy głośno zastanawiali się, czy piersi jednej z uczestniczek są prawdziwe, czy sztuczne, ta zaproponowała jednemu z członków jury, żeby ich dotknął. Juror przyjął jej propozycję. Według Pełnomocnik jest to przejaw seksizmu i szowinizmu. Minister Radziszewska poinformowała, że wystąpiła w tej sprawie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz telewizji TVN, prosząc producentów o wyjaśnienia. "Takie rzeczy powinny spotkać się od razu na planie z ostrą reprymendą i zostać wycięte" - uznała. Podkreśliła, że każda telewizja ponosi odpowiedzialność za to, co emituje, zwłaszcza w porze, w której mogą zobaczyć to dzieci.

"Trudno mi uwierzyć, że w XXI w. ktoś może mówić, że takie zachowanie jest normalne" - powiedziała, odnosząc się do opinii na temat zachowania jurora, które pojawiły się w internecie. "Namawiam do obywatelskiego protestu wobec takich zachowań" - dodała.

Monika Gruzińska - była modelka i właścicielka agencji modelek mówiła, że ta branża nie wygląda tak, jak pokazuje się ją w programie "Top Model". "Droga do kariery modelki nie polega na przepływaniu przez rzekę, bitwy na poligonach i inne tego typu konkurencje. Żadna szanująca się modelka nie zgodzi się też na rozbieraną sesję na początku kariery. To, co się pokazuje w tym programie, to psucie wizerunku modelek" - przekonywała. Zachowanie jakie zaprezentował nam jeden z jurorów nie zdarza się w świecie mody - a jeśli ma miejsce, to modelka zgodnie z umową ma obowiązek poinformować o tym naszą Agencję. Prawnicy Agencji zajmują się resztą.

Janusz Joostberens – Prezes Zarządu JOOST Agency Ltd. mówił na konferencji m.in.:„Projektanci na całym świecie szanują modelki, niektóre z nich stają się muzami dla nich. Nie zgadzam się z tym i wyraźnie protestuję, by osoba jaką jest Modelka była przedstawiana w takim świetle. Wykorzystywanie naiwności, chęci osiągnięcia sukcesu, mamienia wielką karierą, nie upoważnia do poniżania upokarzania i wyśmiewania tych osób. Wypowiedzi, na jakie pozwalają sobie osoby z jury programu, odnosząc się do kandydatek na modelki, nie wymagają żadnego komentarza.”

O poniżaniu i upokarzającej, negatywnej selekcji wspomniał producent filmowy Konrad Wojterkowski: „To prawda, że show-business rządzi się swoimi prawami, ale jednocześnie tej branży nie wolno więcej niż innym. Problem poniżania i lekceważenia ludzi, czy przedmiotowego, a nie podmiotowego traktowania, z którym mamy tu do czynienia, dotyczy nie tylko programów związanych z modelingiem takich, jak TOP MODEL, ale również programów muzycznych, czy produkcji filmowych. Pamiętajmy jednak, że za każdym działaniem stoi człowiek i to od niego zależy w jaki sposób przekaże krytykę, która może być poniżająca i upodlająca lub delikatna i konstruktywna, a więc skuteczna.”

Z kolei prezes Fundacji Kidprotect.pl Jakub Śpiewak zwrócił uwagę na fakt, że program oglądają młodzi ludzie, którzy marzą o karierze modelek i modeli. "Jeśli do niej trafią, będą myśleli, że takie zachowania są tam normą i że muszą na nie pozwalać" - mówił. Jego zdaniem może to być wzorzec relacji damsko-męskich dla młodych widzów programu. "Potem chłopak w gimnazjum uzna, że normą jest mówienie do koleżanki „pokaż cycki” i dotykanie ich" - dodał Śpiewak.

Autor piosenek i poeta, Krzysztof Cezary Buszman, w swoim oświadczeniu apeluje do jury programu:

„Tak jak dla malarza płótno jest nośnikiem jego sztuki, tak ciało modelki, jest nośnikiem twórczych aspiracji dla projektanta mody. Jeżeli więc nie odnosi się On z szacunkiem do modelki, to w istocie rzeczy nie odnosi się z szacunkiem do samego siebie jako twórcy, którego wyrazicielem artystycznych wizji jest właśnie modelka. I żaden z projektantów nie powinien o tym zapominać, podczas twórczej pracy nad nową kolekcją, która ma się stać trendem kolejnego sezonu. Wszystkie osoby publiczne ponoszą szczególną odpowiedzialność w kształtowaniu zachowań i postaw młodych ludzi, dla których powinny być wzorem godnym naśladowania. Dlatego mam prośbę do jury TOP MODEL. Będzie miło ujrzeć w tym programie również TOP JURY.”Rzeczniczka KRRiT Katarzyna Twardowska poinformowała PAP, że do Krajowej Rady wpłynęły skargi od Minister Radziszewskiej oraz indywidualnych widzów. W związku z tym zwróciła się o do TVN o ustosunkowanie się do tych skarg. TVN odmawia komentarza w tej sprawie.

Konferencja Prasowa odbyła się w Restauracji Ujazdowska & Mołdawska04.10.2011 20:48

http://www.rownetraktowanie.gov.pl/...

Ewa i Piotr Krajewscy "Projektanci Mody"

Komentarze

Żeby móc komentować zaloguj się lub zarejestruj konto.

Brak komentarzy - zrób pierwszy krok!

Dołącz do nas na facebooku