Aktualności

Fashion Democracy - fotorelacja z imprezy

W miniony weekend galerię handlową Magnolia Park opanowali fani mody. Oprócz młodych projektantów, ciekawych ubrań i dodatków, podczas “Fashion Democracy” można było skorzystać z rad stylistów i dobrać odpowiedni dla siebie makijaż.

Imprezę prowadził młody aktor Maciej Musiał znany z serialu Rodzinka.pl oraz stylistka - Magda Zabierzowska.

Przez całą sobotę na scenie ustawionej na środku galerii odbywały się konkursy oraz dyskusje z blogerkami, które udzielały rad dotyczących mody. W konkursie na stylizacje, polegającym na stworzeniu wyjątkowej stylizacji złożonej z ubrań i dodatków zaprojektowanych przez uczestników Fashon Democracy, wzięło udział pięć blogerek: Mullan Style, IrminaStyle, Isabel Drafts, Meri Wild i Anies Brand. 1000zł za najlepiej skomponowany zestaw wygrała autorka bloga IrminaStyle czyli Irmina Kuźniak.

Oprócz konkursów i wywiadów przeprowadzanych z młodymi projektantami na scenie, dużym zainteresowaniem cieszyły się też wszystkie stoiska, z oryginalnymi ubraniami, ozdobami do włosów, okularami czy butami – zarówno eleganckimi szpilkami jak i ręcznie robionymi trampkami z Peru.

Jedną z ciekawszych kolekcji zaproponowały dziewczyny z {basic station} - Agnieszka Zawada i Ola Kolankowska. Ich marka mimo, że młoda w szybkim tempie zdobywa uznanie w świecie mody oraz coraz większe grono klientek. Ubrania z Basic Station występują zawsze w trzech kolorach szarości, bieli i czerni, przez co są bardzo uniwersalne. Jak piszą projektantki na swojej stronie - w ubraniach naszego projektu mogą się czuć pewnie i komfortowo zarówno młode kobiety, dopiero wchodzące w dorosły świat, jak również te dojrzałe, znające swoje wymagania i potrzeby.

Dużą uwagę przyciągnęło też stoisko MYS Fashion, marki ręcznie wykonanych szpilek. MYS różnią się od innych szpilek  tym, że dzięki specjalnie zaprojektowanym dodatkom można zmieniać ich wygląd w zależności od okazji i stroju. Ponieważ hasłem przewodnim firmy jest: Make Your Style with Fashion, marka wspiera młodych polskich projektantów wykonując na zamówienie ich projekty pasujące do stworzonej przez nich kolekcji ubrań.

Duże zainteresowanie wzbudziło też stoisko butów Inkkas. Kolorowe trampki są całkowitą nowością na polskim rynku, jednak stają się coraz bardziej popularne. Inkkas to buty produkowane ręcznie w Peru, przez tamtejszych Indian, z tradycyjnych południowoamerykańskich tkanin. Udało mi się porozmawiać z przedstawicielką firmy Amazonikka, która jest oficjalnym dystrybutorem butów Inkkas w Polsce.

Jak wpadliście na pomysł sprowadzania butów z Peru i skąd w ogóle wiedzieliście o ich istnieniu?

Nina Fokczyńska: O ich istnieniu dowiedziałam się podczas mojej czteromiesięcznej podróży po Ameryce Południowej. W Peru buty były najczęściej kupowaną przez turystów pamiątką. Swoją pierwszą parę Inkkasów kupiłam w Cuzco, tuż przez wyprawą na Machu Pichu, podczas której zdały swój pierwszy egzamin z wytrzymałości i wygody. Pomysł na sprowadzanie pojawiał się kilka miesięcy po powrocie do Polski, ponieważ gdzie się nie pojawiałam w butach, wszyscy dopytywali się czy można je gdzieś w Polsce kupić. Nie można było, więc nawiązaliśmy kontakt z firmą i zostaliśmy oficjalnym dystrybutorem.

Skąd pochodzi firma i w jakich krajach można kupić buty Inkkas?

Nina Fokczyńska: Sama idea butów wytworzonych z tradycyjnych materiałów tkanych w Ameryce Południowej, powstała w Peru.  Natomiast w 2012 roku w USA założono firmę Inkkas, która postanowiła zainwestować w ten produkt i sprawić aby buty były dostępne również poza granicami Peru. Obecnie oprócz Stanów Zjednoczonych buty Inkkas można dostać w Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji oraz we Włoszech. Marka jednak bardzo szybko się rozrasta i niedługo na pewno będzie można ją spotkać w większości europejskich państw.

Wasze hasło przewodnie to: don’t Just buy a product, buy a small piece of better world, czyli nie kupuj jedynie produktu, a mały kawałek lepszego świata. Skąd takie motto?

Nina Fokczyńska: Hasło określa zarówno nasz produkt jak i filozofię marki Inkkas i jej działania. Buty są w 100% ekologiczne, określane również mianem wegańskich. To co jest wg mnie najważniejsze i wiem, że wielu ludzi się ze mną zgodzi to fakt, iż cała produkcja odbywa się na zasadach fair trade, czyli sprawiedliwego handlu, którego naczelną zasadą jest uznanie, iż człowiek jest ważniejszy od zysku. Marka Inkkas dzięki globalnemu zasięgowi firmy pozwala dotrzeć do rynku małym zmarginalizowanym przedsiębiorcom i rzemieślnikom peruwiańskim. Dodatkowo buty nie są produkowane po jak najniższych kosztach, jak to się odbywa w Chinach w przypadku wielu znanych marek. Ludzie zatrudnieni do produkcji butów Inkkas mają zapewnione dobre warunki pracy oraz dostają godne wynagrodzenie, które nie może być niższe niż średnia krajowa. Ważne jest również to, że firma 10% z każdej sprzedanej pary butów przekazuje na ochronę lasów amazońskich oraz miejsc zamieszkania tubylczej ludności. Współpracujemy z fundacją Amazon Watch, która jest największą fundacją działającą na rzecz ratowania Amazonii.

Fashion Democracy to kolejny modowy event na liście Wrocławia. Coraz więcej się dzieje na rynku modowym, a zaangażowanie marek i młodych projektantów w różne prospołeczne i proekologiczne inicjatywy rośnie. Tego typu imprezy są idealną okazją do szerszej prezentacji marek i młodych projektanów nie tylko od strony produktowej, a również poglądowej.

tekst: Ewa Michalik
24.07.2013 19:00

Ewa Michalik

Komentarze

Żeby móc komentować zaloguj się lub zarejestruj konto.

Brak komentarzy - zrób pierwszy krok!

Dołącz do nas na facebooku